Fernandes, Mekdeci, Wiltshire and Harding lead Guyana’s charge as Jnr. C’bean Squash C/ships commence

Taylor Fernandes, Benjamin Mekdeci, Shomari Wiltshire, Daniel Islam and Makeda Harding were the major winners on opening day of the 2017 Junior Caribbean Squash Championship at the Georgetown Club Facility and National Racquet Centre.

Fernandes humbled Madeleine Rose (OEC) 11/1, 11/1, 11/2 in their Girls U19 quarterfinal. On the other hand, Mekdeci dismissed Nicholas Caddle (Tri) 11/3, 11/3, 11/7 in the Boys U19 section.

Meanwhile, Wiltshire hammered Pierce Terry (Cay) 11/1, 11/2, 11/3 in the Boys U15 zone, while Daniel Islam downed Anaya Smith (OEC) 11/5, 11/8, 11/2 in the Boys U17 section.

Harding edged Jodi Smith-Padmore (Bar) 11/9, 11/8, 6/11, 4/11, 17/15 in the Girls U17 division. The event resumes today at both venues. Below features a list of results from the opening day action.

Taylor Fernandes (left) unleashing a forehand against Madeleine Rose of OEC during their Girls u19 fixture at the Georgetown Club Facility on the opening day of the Junior Caribbean Squash Championships yesterday. (Orlando Charles photo)

Boys

U11

Jaydon Williams (USA) defeated Armaan Suleman (Bar) 11/1, 11/2, 11/4

Zishan Motara (Bar) downed Nathan Rahaman (Guy) 11/2, 11/3, 11/5

Andrew Cox downed Chad DeAbreu (Guy) 11/7, 11/8, 11/9

Nathan King (Bar) downed Shiloh Asregado (Guy) 11/2, 11/6, 12/10

U13 – Quarterfinal

Jace Jervis (Cay) downed Tobias Levy (Jam) 11/2, 11/3, 11/1

Aidan Parris (Bar) brushed aside Ethan Jonas (Guy) 11/5, 11/5, 11/4

Round of 16

Tobias Levy (Jam) edged James Mekdeci (Guy) 8/11, 10/12, 11/5, 11/6, 11/0

Demetrius DeAbreu (Guy) dismissed Neil McComb (Cay) 11/5, 11/6, 11/8

Michael Alphonso (Guy) crushed Graham Moss (OEC) 11/3, 11/0, 11/8

Ethan Jonas (Guy) downed Ringer Daniel (OEC) 11/7, 11/6, 11/9

Aman Dhiman (Jam) downed Quinn Lilico (Guy) 11/3, 11/7, 11/6

U15 – Quarterfinals

Shomari Wiltshire (Guy) hammered Pierce Terry (Cay) 11/1, 11/2, 11/3

Darien Benn (Bar) defeated Sebastian Levy (Jam) 11/5, 11/5, 11/2

Round of 16

Samuel Ince-Carvalhal overcame Joshua Poon (Tri) 13/11, 12/10, 11/6

Matthew Elliot (OEC) defeated Gianni Carpenter (Guy) 11/7, 11/6, 11/9

U17 – Quarterfinals

Daniel Islam (Guy) defeated Anaya Smith (OEC) 11/5, 11/8, 11/2

Kai Bentick (Svg) crushed Kobie Khan (Tri) 11/7, 11/4, 11/6

Khamal Cumberbatch (USA) brushed aside Adam Ardito (Jam) 11/2, 11/6, 11/6

Round of 16

Adam Ardito (Jam) crushed Anthony Islam (Guy) 11/7, 11/8. 11/0

Kemar Lord (Bar) crushed Seth Figueira (Tri) 11/8, 11/2, 11/0

Anaya Smith () edged Chemar Burnham (Bar) 7/11, 11/9, 11/8, 11/9

Kobie Khan (Tri) defeated Karan Dhiman (USA) 11/8, 11/7, 11/9

U19 – Quarterfinal

Ben Mekdeci (Guy) dismissed Nicholas Caddle (Tri) 11/3, 11/3, 11/7

Round of 16

Alexander Cheeks (Guy) downed Reginald Brewster (USA) 3/11, 11/7, 10/12, 11/8, 11/1

Jonathan Walker (Jam) crushed Nicholas Shaw (Tri) 11/7, 11/1, 11/2

Tahjia Lumley (Jam) brushed aside Jonathan Blanc (Tri) 11/2, 11/6, 11/3

Rithew Saywack (Guy) overcame Isaiah Robinson (Cay) 7/11, 9/11, 11/8, 11/7, 11/5

Zachary Proverbs-Harris (Bar) defeated Nicholas Caddle (Tri) 11/6, 11/6, 11/4

Mikal Quashie (USA) defeated Christian Dube (Cay) 12/10, 9/11, 3/11, 11/9, 11/7

Girls

U11

Beau Fernandes (Guy) defeated Christiana Fernandes (Guy) 11/5, 11/5, 11/7

Rebekah Nichols defeated Isabella Ramjohn 11/1, 11/2, 11/1

 U13 – Quarterfinals

Paige Fernandes (Guy) defeated Sigourney Williams (Tri) 11/5, 11/5, 11/6

Hailey Moss (OEC) downed Haley Carpenter (Guy) 11/5, 11/4, 11/5

Kirsten Gomes (Guy) crushed Olivia Kluyver (Cay) 11/0, 11/1, 11/4

 U15 – Quarterfinals

Chelsie Samuel (Bar) humbled Aliyah Persaud (Guy) 11/3, 11/4, 11/5

Madison Fernandes (Guy) downed Aimee De Verteuil (Tri) 11/1, 11/6, 11/6

Abosaide Cadogan (Guy) downed Sheelah Henry (Cay) 11/1, 11/2, 11/3

 U17 – Quarterfinals

Meagan Best (Bar) defeated Sarah Lewis (Guy) 11/0, 11/1, 11/2

Jada Smith-Padmore (Bar) defeated Mia Lake (USA) 11/4, 11/4, 6/11, 11/9

Makeda Harding (Guy) edged Jodi Smith-Padmore (Bar) 11/9, 11/8, 6/11, 4/11, 17/15

Jada Pitcairn (Cay) crushed Chelsea Lequay (Tri) 11/2, 11/2, 11/1

 Round of 16

Sarah Lewis (Guy) defeated Jinan Al Rawi (Tri) 11/4, 11/4, 11/5

 U19 – Quarterfinal

Taylor Fernandes (Guy) defeated Madeleine Rose (OEC) 11/1, 11/1, 11/2

Amanda Haywood (Bar) dismantled Kali MacLean (Cay) 11/3, 11/1, 11/1

 

Around the Web

Comments