Mangra, Ramdhani take Trophy Stall Xmas badminton titles

The participants and organisers gather for a group photo

Jonathan Mangra and Priyanna Ramdhani walked away with the respective male and female singles titles when the Trophy Stall Christmas badminton tournament concluded yesterday at the National Gymnasium.

After advancing to the final the previous day, Mangra, yesterday disposed of Avinash Odit 21-8, 21-14 while Guyana’s top female seed, Ramdhani defeated Priscilla Moore 21-8, 21-8 to lift the female title.

Third place in the men’s division went to Akili Haynes who defeated Darrell Carpenay: 22-20, 16-21, 16-21 while in the female category Christina Kumar defeated Ayanna Watson: 21-16, 16-21, 15-21 to take third place.

Meanwhile, Ramdhani copped the under-19 female title with a victory over Ashley Escarraga while Akili Haynes won the male division by defeating Tyrese Jeffrey.

Results:

Under-11 Boys Finals:

Leron Ramascindo defeated Aninash Ramnarine: 22-20, 20-22, 21-5

Under-11 Girls Finals:

Mishka Beharry defeated Gianna Ramnarine: 21-9, 21-8

Under-15 Boys Finals:

Matthew Beharry defeated Vikash Mootoo: 21-14, 21-19

Under-15 Girls Finals:

Lesha Singh defeated Elesa Sangster: 21-14, 21-13

Under-19 Boys Singles Finals:

Akili Haynes defeated Tyrese Jeffrey: 21-19, 21-18

Under-19 Girls Singles Finals: 

Priyanna Ramdhani defeated Ashley Escarraga: 21-6, 21-4

Open Men’s Singles Finals:

Jonathan Mangra defeated Avinash Odit: 21-8, 21-14

Open ladies Singles Finals:

Priyanna Ramdhani defeated Priscilla Moore: 21-8, 21-8

Open Men Singles Consolation Finals:

Easa Sanichara defeated Hemraj Beharry: 30-28, 21-15

Under-11 Boys Semi-Finals:

Avinash Ramnarine defeated Rahul Balram: 21-1, 21-5

Under-11 Girls Semi-Finals:

Gianna Ramnarine defeated Kaleigh Todd: 21-5, 21-1

Under-15 Girls Quarter-Finals:

Gabryel Fiedtkou defeated Angelique Blackman: 21-13, 21-16

Under-15 Girls Singles Semi-Finals:

Lesha Singh defeated Gabryel Fiedtkou: 21-9, 21-5

Elesa Sangster defeated Tashanna McGarrell: 21-10, 21-13

Third place: Gabryel Fiedtkou defeated Tashanna McGarrell: 21-8, 21-14

Under-19 Boys Singles Quarter-Finals:

Mattew Beharry defeated Isaac Mallampati: 24-22, 22-24, 20-22

Under-19 Boys Singles Semi-Finals:

Tyrese Jeffrey defeated Matthew Beharry: 21-8, 21-13

Akili Haynes defeated Hemraj Beharry: 21-7, 21-14

Third Place went to Hemraj Beharry who defeated Matthew Beharry: 21-14, 21-13

Under-19 Girls Singles Semi-Finals:

Priyanna Ramdhani defeated Jayde DaSilva: 21-4, 21-2

Ashley Escarraga defeated Stephanie Sajar: 21-18, 21-19

Third Place Girls Under-19 went to Stephanie Sajar who defeated Jayde DaSilva: 21-15, 17-21, 20-22

Open Men’s Singles Consolation Semi-Finals:

Easa Sanichara defeated Jamal Samsudeen: 22-20, 21-17

Around the Web

Comments