Farfan & Mendes Junior Squash Tournament Finals today

Makeda Harding, Ethan Jones and Michael Alphonso were amongst the winners when the Farfan and Mendes Junior Squash Championship continued yesterday at the Georgetown Club Facility.

Harding overcame a determined Gianni Carpenter 11 – 7, 11 – 8, 7 – 11, 10 – 12, 11 – 5 in their Category-B contest. On the other hand, Alphonso defeated Lucas Jonas 13 – 11, 11 – 8, 11 – 7 while Ethan Jonas bested Demetrius De Abreu 11 – 4, 11 – 5, 3 – 11, 11 – 8 in the Category-C showdowns.

In-Category E, James Mekdeci defeated Mohyryan Baksh 7 – 11, 11 – 8, 12 – 10 while Mohyryan Baksh mauled Haley Carpenter 11 – 4, 11 – 3, Paige Fernandes crushed Nathan Rahaman 11 – 6, 11 – 2 and Haley Carpenter needled Nathan Rahaman 12 – 10, 11 – 6.

Mikhail Persaud squeaked past Shiloh Asregado 11 – 4, 11 – 3, Louis Da Silva battled past Chad De Abreu 9 – 11, 11 – 5, 11 – 4 and Nicholas Verwey edged Liam Carpenter 11 – 8, 11 – 6 in Category-F.

Makeda Harding
Makeda Harding

The lone Category-G fixture witnessed Jahcinta Adams defeating Beau Fernandes 11 – 6, 12 – 14, 11 – 7. Meanwhile Rayden Persaud defeated Lucas Persaud 15 – 13, 11 – 8 and Elan Rahaman edged Rayad Boyce 11 – 4, 15 – 17, 11 – 3 in Category-H.

In Category-I, Aishani Persaud defeated Jared Saul 11- 8, 4 – 11, 11 – 6 and Malia Maikoo 11 – 5, 12 – 10 while Dhiren Persaud crushed Grant Fernandes 11 – 6, 13 – 11 and Saul 11 – 7, 12 – 10.

Continuing in the same section, Joshua Verwey defeated Grant Fernandes 14 – 12, 11 – 5 while Saul beat Joshua Verwey 11 – 8, 12 – 10 and Noah Rahaman edged Maikoo 8 – 11, 13 – 11, 12 – 10.

On Friday at the same venue, Shomari Wiltshire squeaked past Alex Cheeks 11 – 6, 6 – 11, 11 – 9, 11 – 7 in their Category-A contest while in Category-B, Makeda Harding downed Maya Collins 11 – 3, 11 – 6, 11 – 7 and Rebecca Low defeated Samuel Ince- Carvahal 6 – 11, 12 – 10, 11 – 6, 11 – 6.

Madison Fernandes battled past Abosaide Cadogan 11 – 9, 11 – 7, 8 – 11, 5 – 11, 11 – 9 and Kirsten Gomes bested Jason Gomes 11 – 5, 11 – 5, 11 – 5 in Category-D while Demetrius De Abreu edged Lucas Jonas 11 – 6, 11 – 5, 11 – 3 and Michael Alphonso overcame Ethan Jonas 11 – 9, 11 – 6, 11 – 7 in the Category-C fixtures.

In Category-E, Zachary Persaud brushed aside Nathan Rahaman 11 – 7, 11 – 8 and Zachary Persaud dismissed Haley Carpenter 11 – 4, 11 – 5.

Mikhail Persaud downed Liam Carpenter 4 – 11, 11 – 6, 11 – 7 while Nicholas Verwey defeated Chad De Abreu 12 – 10, 9 – 11, 11 – 5 and Louis da Silva crushed Shiloh Asregado 11 – 3, 11 – 3 in Category –F.

In Category-G, Beau Fernandes overcame Osmond Mack 11 – 8, 8 – 11, 11 – 7 and Teija Edwards needled Isabella Ramjohn 11 – 8, 3 – 11, 11 – 8.

Elan Rahaman defeated Lucas Persaud 11- 7, 11 – 8 while Rayad Boyce squeaked past Rayden Persaud 6 – 11, 11 – 8, 12 – 10 in Category-H.

In Category-I, Noah Rahaman beat Jared Saul 11-6, 11-5 while Dhiren Persaud defeated Malia Maikoo 11-7, 11- 7 and Aishani Persaud edged Joshua Verwey Saul 11-7, 17 – 15.

The finals will take place today at the same venue form 11:00hrs.

 

Around the Web

Comments